Przesyłki kurierskie paletowe – co warto wiedzieć?

Chcąc nadać kurierem duży i delikatny element, którego waga przekracza 30 kg, może się okazać, że będziemy musieli skorzystać z przesyłki paletowej. Co należy wiedzieć przed zleceniem transportu paletowego i jak przygotować ładunek do odbioru przez kuriera?

Przesyłka paletowa – czyli jaka?

Standardem w logistyce jest przesyłka wysyłana na palecie euro o wymiarach 120×80 cm. Taka paleta na ogół jest wykonana z drewna, ale może być również zrobiona z tworzywa sztucznego lub tektury. Paleta służy jako podstawa dla wysyłanego towaru. Co istotne, kurier nie przywozi palety ze sobą, nadawca sam musi zadbać o jej pozyskanie, a następnie bezpieczne spakowanie towaru i przygotowanie go do wysyłki.

Istnieją inne rodzaje palet niż europaleta, które różnią się wymiarami. Popularne są zwłaszcza półpalety, na których wysyłane są ciężkie, ale stosunkowo nieduże elementy, jak np. fotele lub komody (wymiar półpalety to 60×80 cm). Innym powszechnym rodzajem palety jest wersja przemysłowa o wymiarach 120×100 cm. Rozmiar palety ma niezwykle duże znaczenie przy zamawianiu usługi – warto dokładnie zmierzyć paletę i upewnić się, że spełnia ona standardy dla wybranego typu ładunku. W przeciwnym razie kurier może nawet odmówić odebrania przesyłki od klienta.

Ile może mierzyć i ważyć przesyłka paletowa?

O ile standardowa paczka może zwykle ważyć do 30 kg, o tyle przesyłki kurierskie paletą rządzą się zupełnie innymi prawami. Jak już ustaliliśmy, podstawa ładunku nie może być większa niż 120×80 cm w przypadku europalety. A co z wysokością? Ta może wynosić nawet do 180 cm, co pozwala przesłać w tej formie naprawdę duże elementy lub ładunki składające się z wielu produktów. W przypadku wysyłki towaru wieloelementowego, warto zabezpieczyć go solidnie przy pomocy folii stretchowej.

Waga przesyłki paletowej może wynosić nawet do 1000 kg. Bardzo ważne jest zadbanie, by żadna część ładunku nie wystawała poza obrys palety – nieprawidłowo spakowany towar mógłby ulec uszkodzeniu w transporcie. Firma kurierska ma również w takim przypadku prawo naliczyć dodatkowe opłaty przewidziane w cenniku i regulaminie wysyłek.

Jak wysłać przesyłkę paletową?

Osoby prywatne lub firmy, które nie mają podpisanej umowy z firmą kurierską, najkorzystniej wyślą przesyłkę paletową poprzez brokera usług kurierskich. Dobrym przykładem takiej firmy jest https://www.kuriernet.pl/, gdzie znaleźć można usługi kurierskie kilku różnych przewoźników – i to w bardzo dobrych cenach.

Przesyłki kurierskie paletowe – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.