Jak prawidłowo nadać przesyłkę paletową?

Choć zdecydowana większość osób nadawała przynajmniej raz w życiu paczkę kurierską, to mało komu zdarzyło się realizować wysyłkę paletową. Dlatego przed przystąpieniem do pierwszej wysyłki towaru tym sposobem, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. Czym charakteryzuje się przesyłka kurierska paletą i jak zabrać się za jej przygotowanie?

Przesyłka kurierska paletowa – waga i wymiary

Wysyłając przesyłkę tym sposobem, należy zacząć od wymiarów samej palety. Ponieważ kurier nie przywozi palety, nadawca jest zobligowany do pozyskania jej we własnym zakresie. Najlepsza w takiej sytuacji będzie paleta euro o wymiarach 120×80 cm. To standardowy rozmiar, który jest obsługiwany przez najpopularniejszych w Polsce przewoźników. Łatwo można nadać ładunek na tego rodzaju palecie, nie mając nawet podpisanej umowy z firmą kurierską (głównie dzięki brokerom usług kurierskich).

Jeśli decydujemy się na wysyłkę towaru na europalecie, ładunek powinien być dobrze zabezpieczony do transportu – materiały takie jak karton, folia stretchowa są bardzo wskazane w dokładnym i solidnym pakowaniu towaru. Bardzo ważne, aby zawartość nie wystawała poza paletę – niezastosowanie się do tego może skutkować doliczeniem opłat dodatkowych (nawet już po zrealizowaniu usługi), zwiększa też ryzyko uszkodzenia przesyłki w transporcie.

Maksymalna waga palety to nawet do 1000 kg. Wysokość, jaką może mieć taki ładunek to zwykle do 180 cm, mierzone razem z paletą.

Ile trwa doręczenie przesyłki paletowej?

O ile w przypadku paczek do 30 kg standardowy czas realizacji usługi rzadko kiedy przekracza 24H, o tyle czas dostawy dla przesyłek paletowych wynosi zwykle do 2 dni roboczych. Palety, podobnie jak przesyłki paczkowe, są dostarczane od poniedziałku do piątku. Oznacza to, że jeśli nadamy naszą przesyłkę w piątek, do odbiorcy trafi ona w poniedziałek lub wtorek. W nadzwyczajnych okolicznościach może nastąpić nieznaczne wydłużenie tego czasu, spowodowane np. inwentaryzacją na magazynie. Dlatego warto zamawiać potrzebne towary z lekkim wyprzedzeniem, by pozostawić sobie bezpieczny margines czasowy, dzięki któremu opóźnienie dostawy nie spowoduje niepotrzebnych komplikacji.

Jak prawidłowo nadać przesyłkę paletową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.